E-commerceHandel

Niedziela handlowa

Niedziela handlowa

Słowa kluczowe: niedziela,handlowa,zakaz,handlu

Niedziela handlowa

Pojawia się w kalendarzu 2020 roku dziewięć razy. Należy zaznaczyć, że w samym grudniu w związku z ostatnimi zmianami w ustawie jest takich dni, aż trzy. Czym jest niedziela handlowa? Niedziela handlowa to możliwość prowadzenia działalności handlowo-usługowej wielkometrażowym siecią handlowym. Jeszcze kilka lat temu handel możliwy był w każdą niedzielę. Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie od 1 marca 2018 r. i systematycznie rok, po roku ograniczała możliwość handlu w niedzielę. Wprowadzenie dnia wolnego od pracy w niedzielę podyktowany był chęcią umożliwienia wypoczynku oraz spędzenia dnia z rodziną osobą zatrudnionym w handlu. Na początku wprowadzenia ustawy ograniczającej handel w niedziele pojawiało się sporo głosów, iż spowoduje to drastyczny spadek dochodów sieci handlowych oraz przyczyni się do ograniczenia zatrudnienia w tej dziedzinie gospodarki.

Konieczność zmiany nawyków zakupowych

Po ponad dwóch latach od wprowadzenia ustawy wygląda na to, że nasi rodacy przyzwyczaili się do nowych zasad i odpowiednio wcześniej planują zakupy. Sytuacja ta spowodowała wzmożony ruch w sklepach w dni powszednie i soboty oraz zwiększyła obroty małych placówek handlowych tzw. „sklepików osiedlowych”, w których sprzedażą zajmuje się jego właściciel. W grudniu 2020 roku rząd, ze względu na sytuację pandemiczną oraz ograniczenia w ilości osób na metr kwadratowy zniósł zakaz handlu w niedzielę w wyniku czego sklepy pozostaną czynne 6, 13 oraz 20 grudnia. Wprowadzenie dodatkowych dni ma rozłożyć w czasie zakupy na więcej dni oraz zmniejszyć możliwość transmisji korona-wirusa. Mimo tego, że spora część handlu przeniosła się do internetu gdzie zakaz nie obowiązuje, to jednak sporo osób nadal woli osobiście dokonać zakupu prezentów pod choinkę.

Zalety

Niedziela handlowa ma jeszcze jeden niepodważalny atut dla konsumentów. Dla większość osób, które w tygodniu pracują, odbierają dzieci ze szkoły oraz mają szereg innych obowiązków niedziela handlowa jest jedynym dniem, w którym mogą dokonać większe zakupy spożywcze. Należy jednak pamiętać, że po drugiej stronie „lady” również pracują ludzie, którzy posiadają rodziny i chcieliby z nimi spędzić wolny czas.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz